Διαλέξεις ερευνητικού σεμιναρίου – Τμήμα Φιλοσοφίας Πανεπιστημίου Πατρών

Εαρινό εξάμηνο 2018-19 Διαλέξεις ερευνητικού σεμιναρίου – Τμήμα Φιλοσοφίας Πανεπιστημίου Πατρών Αίθουσα Σεμιναρίων – Βιβλιοθήκη Τμήματος Φιλοσοφίας   Πέμπτη 28/02, 17:00 Νίκος Ψαρρός (Ινστιτούτο Φιλοσοφίας Πανεπιστημίου Λειψίας) «Η φύση του προσώπου»   Τετάρτη 20/03, 20:00 Σπύρος Ράγκος (Τμήμα Φιλολογίας, Πανεπιστήμιο Πατρών) «Θαυμασμός και απορία στην φιλοσοφία και την ιατρική της κλασικής Αρχαιότητας»   Τετάρτη 27/03, 20:00 Γιώργος Καζαντζίδης (Τμήμα Φιλολογίας, Πανεπιστήμιο Πατρών) «Ο λοιμός των Αθηνών στο De Rerum Natura του Λουκρήτιου»   Πέμπτη 4/04, 18:00 Γιώργος Σαγκριώτης (Τμήμα Φιλοσοφίας, Πανεπιστήμιο Πατρών) «Η λογική των αναστοχαστικών κρίσεων στον Καντ»   Δευτέρα 15/04, 18:30 Γιάννης Στεφάνου (Τμήμα ΙΦΕ, ΕΚΠΑ) «Αντιμετωπίζοντας τον ψεύτη με αλλαγή της λογικής»   Τρίτη 7/05, 16:30 Μαργαρίτα Καρκαγιάννη (King’s College) «Μνήμη, χρόνος και εμπειρία: Μπένγιαμιν και Μπερξόν»   Τετάρτη 22/05, 20:00 Μίλτος Θεοδοσίου (École des Hautes Études en Sciences Sociales) «Η έννοια του πρώτου προσώπου στο Tractatus Logico–Philosophicus του Λούντβιχ Βιττγκενστάιν»   Τετάρτη 29/05 20:00 Σταύρος Αθανασόπουλος (Τμήμα Φιλοσοφίας, Πανεπιστήμιο Πατρών) «Εισαγωγή στην Θεωρία Παιγνίων»   Δευτέρα 10/06, 18:30 Μάρκος Τσέτσος Τμήμα Μουσικών Σπουδών, ΕΚΠΑ «Ανορθολογισμός και αισθητικότητα. Ο Όσβαλντ Σπένγκλερ και η “φαούστεια” φιλοσοφία της μουσικής»..

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ κ.Ε.ΜΟΥΖΑΚΗ

Η επί πτυχίω φοιτήτρια του Τμήματος Φιλοσοφίας Ειρήνη Μουζάκη θα παρουσιάσει την διπλωματική της εργασία, με τίτλο “Η θεωρία του ωραίου στον Πλωτίνο” την Τετάρτη 27 Μαρτίου στις 11.00 στο Αναγνωστήριο της Τμηματικής Βιβλιοθήκης Η επιβλέπουσα Ελένη Περδικούρη..

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΛΚΕ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΕΕ 2019

Παρακαλούνται οι επιλεγμένοι φοιτητές για το Πρόγραμμα ΕΣΠΑ “Πρακτική Ασκηση” να εκτυπώσουν το συνημμένο αντίγραφο της Εγκρίσεως του ΥΠΕΘ για τις Διευθύνσεις των Λυκείων όπου θα ασκηθούν. Το αρχειο θα το βρειτε πατώντας εδώ..

ΦΟΡΕΙΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΣΠΑ 2019

Παρακαλούνται οι επιλεγμένοι/ες φοιτητές/τριες για το Πρόγραμμα Πρακτικής Ασκησης ΕΣΠΑ 2019 να δηλώσουν στην κα Ντόκα (antigonidoka@upatras.gr) τον φορέα της προτίμησής τους. Σε περίπτωση που υπάρχουν περισσότεροι ενδιαφερόμενοι για τον ίδιο φορέα θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας βάσει της αρχικής λίστας επιτυχόντων. Ακολουθεί ο κατάλογος των φορέων: ΛΙΣΤΑ ΦΟΡΕΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ ΑΘΗΝΑΪΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ 1Ο ΓΕΛ ΠΑΤΡΩΝ 2Ο ΓΕΛ ΠΑΤΡΩΝ 3Ο ΓΕΛ ΠΑΤΡΩΝ 4Ο ΓΕΛ ΠΑΤΡΩΝ 5Ο ΓΕΛ ΠΑΤΡΩΝ 6Ο ΓΕΛ ΠΑΤΡΩΝ 7Ο ΓΕΛ ΠΑΤΡΩΝ 8Ο ΓΕΛ ΠΑΤΡΩΝ 9Ο ΓΕΛ ΠΑΤΡΩΝ 1ΟΟ ΓΕΛ ΠΑΤΡΩΝ 11Ο ΓΕΛ ΠΑΤΡΩΝ 12Ο ΓΕΛ ΠΑΤΡΩΝ 13Ο ΓΕΛ ΠΑΤΡΩΝ ΓΕΝΙΚΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ ΕΝΙΑΙΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ ΕΝΙΑΙΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΕΙ ΠΑΤΡΩΝ ΓΕΝΙΚΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΓΕΛ ΚΑΣΤΡΙΤΣΙΟΥ ΓΕΛ ΡΙΟΥ 1oΓΕΛ ΑΙΓΙΟΥ 2o ΓΕΛ ΑΙΓΙΟΥ..

ΑΝΑΒΟΛΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ κ.Ε.ΠΕΡΔΙΚΟΥΡΗ

Τα μάθηματα  “Επεξεργασία Φιλοσοφικών Θεμάτων” και  “Ενότητα και πολλαπλότητα στον Πλωτίνο”  της Τρίτης 12 Μαρτίου 2019 αναβάλλονται  λόγω σοβαρού οικογενειακού κωλύματος της διδάσκουσας. Το μάθημα “Επεξεργασία Φιλοσοφικών Θέματών’ θα αναπληρωθεί την Τετάρτη 20 Μαρτίου 12.00-15.00, στην αίθουσα ΑΠ2 και το μάθημα “Ενότητα και πολλαπλότητα στον Πλωτίνο” θα ανπληρωθεί σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί σύντομα. Η Διδάσκουσα Ελένη Περδικούρη  ..

ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ: ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΕΚΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ

ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓ. ΜΙΧΑΗΛ ΠΑΡΟΥΣΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2019   ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΚΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ   1.     ΖΕΡΒΑ ΑΘΑΝΑΣΙΑ                                           2119                            3 2.     ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΠΕΛΑΓΙΑ                               2272                            4 3.     ΒΑΣΣΗ ΔΙΟΝΥΣΙΑ                                             2089                            3 4.     ΜΠΟΥΤΟΥ ΜΑΡΙΑ                                           1756                            2 5.     ΚΟΥΡΛΑΜΠΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ                           1714                            9 6.     ΚΟΤΣΙΜΠΟΥ ΜΑΡΙΑΝΝΑ                                1505                            2 7.     ΜΠΕΙΛΕΡΗ ΣΑΙΜΙΡΑ                                       1751                            4 8.     ΚΥΒΕΤΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ                                                                      5 9.     ΚΑΡΕΛΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ                                  2731                            8  ..