ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ 2018: ΤΑ ΘΕΜΕΛΙΩΔΗ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ – Department of Philosophy – University of Patras

ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ 2018: ΤΑ ΘΕΜΕΛΙΩΔΗ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ

Το Τμήμα Φιλοσοφίας διοργανώνει σε συνεργασία με το ΚΕΣΥΠ και το Αρσάκειο Λύκειο  από 25.6. – 6.7.2018 το 2ο Θερινό Σχολείο στη Φιλοσοφία. Υστερα από το Θερινό Σχολείο στη Βιοηθική του 2017, εφέτος το θέμα είναι “Τα θεμελιώδη ερωτήματα της Φιλοσοφίας”. 10 μέλη ΔΕΠ του Τμήματος περιμένουμε με ιδιαίτερη χαρά τα ανήσυχα πνεύματα 25 μαθητών που επιλέχθηκαν από τα Σχολεία τους με κριτήρια αριστείας για δυο εβδομάδες φιλοσοφικού στοχασμού και δημιουργικής σκέψης.

Το πρόγραμμα του Θερινού Σχολείου έχει ως εξής:

ΤΜΗΜΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ

ΑΝ. ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΠΑΡΟΥΣΗΣ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ 2018

«ΤΑ ΘΕΜΕΛΙΩΔΗ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ»

Δευτέρα, 25.6. Καθηγητής Παύλος Κόντος: Φιλοσοφία – Η επιστροφή

Τρίτη, 26.6. Επίκουρος Καθηγητής Στασινός Σταυριανέας: Πως ξέρω αν ξέρω αυτό που ξέρωΓνώση και ειδέναι στην αρχαία φιλοσοφία

Τετάρτη, 27.6. Επίκουρη Καθηγήτρια Μελίνα Μουζάλα:  Οι αιτίες των Οντων

Πέμπτη, 28.6. Επίκουρη Καθηγήτρια Ελένη Περδικούρη: Από την αρχαία στη νεώτερη γνωσιοθεωρία: Η μετάβαση

Παρασκευή, 29.6.  Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Κάκια Γουδέλη: Πρώτη Αρχή και Κόσμος,  Σώμα και Ψυχή

Δευτέρα, 2.7. Καθηγητής Χρήστος Τερέζης:  Από τη φυσική τάξη στην ηθική του πολίτη

Τρίτη, 3.7. Επίκουρος Καθηγητής Ανδρέας Μιχαλάκης: Πολιτική Εξουσία και Κοινωνική Δικαιοσύνη

Τετάρτη, 4.7. Αναπληρωτής Καθηγητής Μιχαήλ  Παρούσης: Το καθώς πρέπει, το πρέπον και το νόμιμο: πως οι κανόνες ρυθμίζουν τις πράξεις μας.

Πέμπτη, 5.7. Αναπληρωτής Καθηγητής Κώστας Βαλάκας: Τραγωδία και Κωμωδία. Θέσεις για την τραγωδία και την κωμωδία στους Βατράχους του Αριστοφάνη και στον Αριστοτέλη.

Παρασκευή, 6.7. Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Κατερίνα Καλέρη: Θεμελιώδεις κατηγορίες του ποιητικού λόγου: το δραματικό – το λυρικό – το επικό