ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 8ου ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟΥ ΔΟΚΙΜΙΟΥ – Department of Philosophy – University of Patras

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 8ου ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟΥ ΔΟΚΙΜΙΟΥ

Το Τμημα Φιλοσοφίας διοργανώνει για 8η χρονιά τον Μαθητικό Διαγωνισμό Φιλοσοφικού Δοκιμίου. Ο Διαγωνισμός αυτός αποτελεί πλέον θεσμό στο ημερολόγιο της Μέσης Εκπαίδευσης, όπου Καθηγητές και Μαθητές από δημόσια και Ιδιωτικά Λύκεια τον έχουν αγκαλιάσει και αγαπήσει με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και θέρμη. Στα 7 χρόνια του διαγωνισμού περισσότεροι από 3.500 μαθητές έχουν εγκύψει στα προβλήματα της Φιλοσοφίας και έχουν στοχασθεί πάνω στο εκάστοτε θέμα του διαγωνισμού. Δύο νικητές του διαγωνισμού έχουν κατ’ έτος συμμετάσχει στην Διεθνή Ολυμπιάδα Φιλοσοφίας και έχουν χαρίσει πολλές σημαντικές διακρίσεις στη χώρα μας. Το εφετινό θέμα “ΛΟΓΟΣ και ΠΑΘΗ” αποτελεί ένα από τα κεντρικά ζητήματα της Πρακτικής Φιλοσοφίας, αναγόμενο στο σχηματσμό της βούλησης του ανθρώπου ως κατ’ εξοχήν φρονητικού όντος.

Το Τμήμα Φιλοσοφίας ευχαριστεί το Πανεπιστήμιο Πατρών για την οικονομική και ηθική στήριξη του διαγωνισμού, το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων για την θέση του διαγωνισμού υπό την αιγίδα του, καθώς και την Ενωση Φιλολόγων Ελλάδος και το Τμήμα Ελληνικων Σπουδών του Πανεπιστημίου του Χαρβαρντ για την υποστήριξή τους, περαιτέρω όλες τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας  Εκπαίδευσης για την πρόθυμη συνεργασία τους και τέλος τους καθηγητές που προσφέρουν στους μαθητές τους την απαραίτητη καθοδήγηση για την επιτυχή συγγραφή των δοκιμίων τους. Ειδική μνεία οφείλει να γίνει στην Διεθνή Ολυμπιάδα Φιλοσοφίας, η οποία συνεργάζεται με το Τμήμα μας για τον ορισμό των Ελλήνων εκπροσώπων στους ετήσιους διαγωνισμούς της.

Μέχρι πρό διετίας το Τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Πατρών χαιρόταν να συνεργάζεται με την Ελληνική Φιλοσοφική Εταιρεία για τη διεξαγωγή του διαγωνισμού. Από πέρυσι η ΕΦΕ αποφάσισε να μην συνεχίσει τη συνεργασία και αντ΄αυτού να προκηρύξει ένα δικό της διαγωνισμό φιλοσοφικού δοκιμίου για μαθητές, με πανομοιότυπη διατύπωση του τιτλου του. Από την συμμετοχή στο διαγωνισμό αποδείχθηκε ότι η δευτεροβάθμια εκπαίδευση ετίμησε κατά συντριπτική πλειοψηφία την παράδοση που ξεκίνησε το Πανεπιστήμιο Πατρών. Κατα την εφετινή χρονιά η ΕΦΕ ερχόμενη σε αντίθεση με καθε ηθική επιταγή περί ευγενούς άμιλλας προσπαθεί να σφετερισθεί την ιστορία του διαγωνισμού και κλεψιώνυμα προβαίνει στην προκήρυξη του δήθεν 8ου ΠΜΔΦΔ χωρίς να έχει προς τούτο καμία εξουσία, παράδοση ή έγκριση από το Πανεπιστήμιο Πατρών. Το Τμήμα Φιλοσοφίας καταγγέλει στην ελληνική φιλοσοφική κοινότητα, στο Υπουργείο Παιδείας, στους ενδιαφερόμενους να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό και τους καθηγητές τους την απαράδεκτη ενέργεια της ΕΦΕ και την καλεί δημόσια να απέχει από κάθε ενέργεια που προκαλεί σύγχυση στην μαθητική και εκπαιδευτική κοινότητα σχετικά με τον πραγματικό φορέα του 8ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου που είναι αποκλειστικά και μονο το Τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Πατρών και οι συνεργαζόμενοι με αυτό φορείς. Το Τμήμα μας εφιστά την προσοχή όλων σε αυτή την αθέμιτη προσπάθεια δημιουργίας σύγχυσης και προσέλκυσης ενδιαφερομένων συμμετεχόντων και επιφυλάσσεται για την νόμιμη άσκηση κάθε δικαιώματός του.

Καλωσορίζοντας τους μαθητές και μαθήτριες που θα διαγωνισθούν το σχολικό/ακαδημαϊκό έτος 2018/19 ευχόμαστε παραγωγική προετοιμασία και καλή επιτυχία!

Ο Πρόεδρος του Τμήματος Φιλοσοφίας

Μιχαήλ Παρούσης