ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΚΑΔ.ΕΤΟΥΣ 2022-23 ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΙΕΚ ΚΑΙ ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟΥ ΕΤΟΥΣ ΤΑΞΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2022-23

ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΙΕΚ ΚΑΙ ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟΥ ΕΤΟΥΣ ΤΑΞΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ

Α)  Δεκτοί για κατάταξη έπειτα από γραπτές εξετάσεις θα γίνουν:

Απόφοιτοι των Ι.Ε.Κ. και του Μεταλυκειακού έτους Τάξης Μαθητείας  σύμφωνα με την παρ.1

του άρθρου 43 του ν.4763/2020 (Α’254)

Β) Η κατάταξη των ανωτέρω αποφοίτων θα γίνει με κατατακτήριες εξετάσεις στα μαθήματα :

1. Εισαγωγή στη Φιλοσοφία Ι
  2. Νεότερη Πολιτική Φιλοσοφία
  3. Αρχαία Φιλοσοφία Εργαστήριο ανάγνωσης φιλοσοφικών κειμένων

Γ) Η ύλη των μαθημάτων έχει ως κάτωθι :

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ Ι

Ύλη:

• Εrnst, Gerhard, Σκέψου σαν φιλόσοφος: Εισαγωγή στη Φιλοσοφία σε επτά ημέρες, μτφρ. Κ. Σαργέντης, Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης: Ηράκλειο Κρήτης, 2017. (κεφ. 4, 5 & 6, σσ. 117-200)
  • Searle, John N., Νους, εγκέφαλος και επιστήμη, μτφρ. Κ. Χατζηκυριακού, Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης: Ηράκλειο Κρήτης, 1999. (κεφ. 1,2 & 6: σσ. 7-40 & 93-108)

ΝΕΟΤΕΡΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
    Ύλη : Οι θεωρίες του Κοινωνικού Συμβολαίου: Thomas Hobbes & John Locke

[Hobbes, Λεβιάθαν, κεφ. XIII-XV, XVII, XVIII, XXI, XXIV & Locke, Δεύτερη Πραγματεία Περί Κυβερνήσεως, κεφ. ΙΙ-ΧΙ.]
Προτεινόμενη Δευτερεύουσα Βιβλιογραφία

• Κιτρομηλίδης, Πασχάλης, Νεότερη Πολιτική Θεωρία, Νομική Βιβλιοθήκη: Αθήνα,

2016.

• Στυλιανού, Άρης, Θεωρίες του Κοινωνικού Συμβολαίου, Πόλις: Αθήνα, 2006

ΑΡΧΑΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΏΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ
Ύλη: Πλάτων, Φαίδων

Βιβλιογραφία:

• Bormann, Karl, Πλάτων, μτφρ. Ι. Καλογεράκος, Καρδαμίτσα: ΑΘήνα, 2006 [σς.131-174]
  • White, Nicholas, Ο Πλάτων για τη γνώση και την πραγματικότητα, μτφρ. Χ. Γραμμένου, Gutenberg: Αθήνα, 2012 [σς. 105-138]

Δ)        Οι επιτυχόντες στις κατατακτήριες εξετάσεις εγγράφονται στο β’ εξάμηνο σπουδών (Α΄ έτος).

Ε)        Οι εξετάσεις των αποφοίτων ΙΕΚ και του Μεταλυκειακού έτους Τάξης Μαθητείας  θα γίνουν ταυτοχρόνως και με τα ίδια θέματα εξετάσεων από τους ίδιους βαθμολογητές και αναβαθμολογητές.

ΣΤ)     Ως χρόνος των εξετάσεων σε κάθε μάθημα ορίζονται οι τρεις (3) ώρες.

Η αίτηση και τα δικαιολογητικά θα υποβληθούν στη Γραμματεία του Τμήματος

από 1 έως 15 Νοεμβρίου 2022.

ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΑΤΗΣΤΕ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΠΡΑΚΤ.121.8.6.2022

Blog Attachment