ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ “Η ΕΠΙΔΙΩΞΗ ΤΗΣ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑΣ ΣΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ”

Η ΕΠΙΔΙΩΞΗ ΤΗΣ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑΣ ΣΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ Πώς πρέπει να ζει κανείς για να ζει καλά; Σε αυτό το καίριο ερώτημα περί του ιδεώδους τρόπου ζωής δίνουν μια σειρά από απαντήσεις οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι. Τις απαντήσεις αυτές παρουσιάζει ομάδα φοιτητριών και φοιτητών του Τμήματος Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Πατρών. Διοργανώνουν: Εύη Αδάμου, Δέσποινα Χατζησταμάτη, Αγγελική – Μαρία Μπιτζή, Μαρία Νιαστή, Παναγιώτα Κουμεντάκου, Μάρπη Νικολάτου, Στέφη Ανδριακοπούλου, Νέφη Μάντζιου, Στέλιος Οικονόμου, Γιώργος Κουτσογιάννης. Συντονίζει η Γεωργία Σερμαμόγλου. Πέμπτη, 12 Οκτωβρίου 2023 Ώρα 19.00 Στο Πολύεδρο: Κανακάρη 147, Πάτρα Το πρόγραμμα της εκδήλωσης αναλυτικά: Εισαγωγή (Δέσποινα Χατζησταμάτη, Αγγελική Μαρία Μπιτζή) Πλάτων (Στέφη Ανδριακοπούλου, Μαρία Νιαστή) Αριστοτέλης (Νέφη Μάντζιου, Στέφη Ανδριακοπούλου) Επίκουρος (Στέλιος Οικονόμου) Στωικοί (Παναγιώτα Κουμεντάκου, Μάρπη Νικολάτου) Επίλογος (Δέσποινα Χατζησταμάτη, Αγγελική Μαρία Μπιτζή)..

ΟΜΑΔΕΣ ΠΡΩΤΟΕΤΩΝ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜ.PHS_1.3 “ΑΡΧΑΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΑΝΑΓΝ.ΦΙΛΟΣ.ΚΕΙΜΕΝΩΝ”

Οι ομάδες των πρωτοετών φοιτητών για το  μάθημα PHS_1.3 “Αρχαία Φιλοσοφία. Εργαστήριο ανάγνωσης φιλοσοφικών κειμένων” του α’ εξαμήνου χωρίζονται ως  κάτωθι: Ομάδα Α’ : διδ. Ι.Δημητρακόπουλος   από το γράμμα Α έως και το γράμμα Κ και Ομάδα Β’: διδ. Χ.Ταμπάκης                 από το γράμμα Λ έως και το γράμμα Ω  ..

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΚΕΙΜΕΝΩΝ “Εργαστήριο παράδοσης και κριτικής των αρχαίων κειμένων και το παράδοξο των αριστοτελικών κειμένων”

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ, ΤΜΗΜΑΤΑ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ EΡΓΑΣΤΗΡΙΟ KΡΙΤΙΚΗΣ ΚΕΙΜΕΝΩΝ Εργαστήριο παράδοσης και κριτικής των αρχαίων κειμένων και το παράδοξο των αριστοτελικών κειμένων XΡΙΣΤΙΝΑ ΠΡΑΠΑ (LUDWIG-MAXIMILIANS-UNIVERSITÄT ΜÜNCHEN) Τετάρτη 4 Οκτώβρη 2023 14:30-17:00 (βασικές αρχές) 18:00-19:30 (παραδείγματα) Αίθουσα Όλγα Βαρτζιώτη, Τμήμα Φιλολογίας Περιγραφή του εργαστηρίου Το εργαστήριο απευθύνεται σε φοιτητές ‒ φοιτήτριες Προπτυχιακού ή και Μεταπτυχιακού κύκλου σπουδών, και ιδιαίτερα λόγω του αντικειμένου σε φοιτητές ‒ φοιτήτριες των Τμημάτων Φιλολογίας (Κλασικών και Βυζαντινών Σπουδών) και Αρχαίας Φιλοσοφίας, που ενδιαφέρονται για την προέλευση των αρχαίων κειμένων, το σκοπό και χαρακτήρα των κριτικών εκδόσεων, ή και για την προοπτική έρευνας. Για τη συμμετοχή στο εργαστήριο δεν απαιτείται καμία γνώση του αντικειμένου ούτε εξοικείωση με φιλοσοφικά κείμενα. Γνώση της αρχαίας ελληνικής χρειάζεται μόνο για το δεύτερο μέρος του εργαστηρίου, όπου θα εστιάσουμε σε αυτό που καλώ ‘το παράδοξο των αριστοτελικών κειμένων’, με παραδείγματα από αριστοτελικές πραγματείες και από τη βυζαντινή σύνοψη του αριστοτελικού Corpus στη Φιλοσοφία του Παχυμέρη (έργο εν μέρει ανέκδοτο). Ερωτήσεις/επικοινωνία: prapa@lmu.de..

ΟΜΑΔΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ (ΝΕΟΤΕΡΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ . ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ) PHS_3.3

ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ /ΤΡΙΕΣ ΤΟΥ 2ου ΕΤΟΥΣ (Γ ΕΞΑΜΗΝΟΥ) ΧΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΕΞΗΣ ΤΜΗΜΑΤΑ : ΤΜΗΜΑ Α :M. ΜΙΧΑΛΣΚΙ πατήστε πάνω> ΜΙΧΑΛΣΚΙ ΤΜΗΜΑ Β :Κ. ΡΑΣΠΙΤΣΟΣ πατήστε πάνω> ΡΑΣΠΙΤΣΟΣ ΤΜΗΜΑ Γ :Μ. ΤΑΤΑΡΗ πατήστε πάνω >ΤΑΤΑΡΗ..

ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΕΚΛΟΓΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ

ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΠΡΥΤΑΝΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ   Σας ενημερώνουμε ότι το Πρυτανικό Συμβούλιο, στην υπ΄αριθ. 148/28.9.2023 συνεδρίασή του, αποφάσισε ομόφωνα ότι τη Δευτέρα 9 Οκτωβρίου 2023 και τη Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2023 δεν θα πραγματοποιηθούν μαθήματα, εργαστηριακές, κλινικές, φροντιστηριακές ασκήσεις και εκπαιδευτικές ασκήσεις υπαίθρου, προκειμένου να διευκολυνθούν οι φοιτητές (προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί) του Ιδρύματος για την άσκηση του εκλογικού τους δικαιώματος.          Ο ΠΡΥΤΑΝΗΣ    ΧΡΗΣΤΟΣ Ι. ΜΠΟΥΡΑΣ..