Ανακοινώσεις – Department of Philosophy – University of Patras

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΚΕΙΜΕΝΩΝ “Εργαστήριο παράδοσης και κριτικής των αρχαίων κειμένων και το παράδοξο των αριστοτελικών κειμένων”

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ, ΤΜΗΜΑΤΑ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ EΡΓΑΣΤΗΡΙΟ KΡΙΤΙΚΗΣ ΚΕΙΜΕΝΩΝ Εργαστήριο παράδοσης και κριτικής των αρχαίων κειμένων και το παράδοξο των αριστοτελικών κειμένων XΡΙΣΤΙΝΑ ΠΡΑΠΑ (LUDWIG-MAXIMILIANS-UNIVERSITÄT ΜÜNCHEN) Τετάρτη 4 Οκτώβρη 2023 14:30-17:00 (βασικές αρχές) 18:00-19:30 (παραδείγματα) Αίθουσα Όλγα Βαρτζιώτη, Τμήμα Φιλολογίας Περιγραφή του εργαστηρίου Το εργαστήριο απευθύνεται σε φοιτητές ‒ φοιτήτριες Προπτυχιακού ή και Μεταπτυχιακού κύκλου σπουδών, και ιδιαίτερα λόγω του αντικειμένου σε φοιτητές ‒ φοιτήτριες των Τμημάτων Φιλολογίας (Κλασικών και Βυζαντινών Σπουδών) και Αρχαίας Φιλοσοφίας, που ενδιαφέρονται για την προέλευση των αρχαίων κειμένων, το σκοπό και χαρακτήρα των κριτικών εκδόσεων, ή και για την προοπτική έρευνας. Για τη συμμετοχή στο εργαστήριο δεν απαιτείται καμία γνώση του αντικειμένου ούτε εξοικείωση με φιλοσοφικά κείμενα. Γνώση της αρχαίας ελληνικής χρειάζεται μόνο για το δεύτερο μέρος του εργαστηρίου, όπου θα εστιάσουμε σε αυτό που καλώ ‘το παράδοξο των αριστοτελικών κειμένων’, με παραδείγματα από αριστοτελικές πραγματείες και από τη βυζαντινή σύνοψη του αριστοτελικού Corpus στη Φιλοσοφία του Παχυμέρη (έργο εν μέρει ανέκδοτο). Ερωτήσεις/επικοινωνία: prapa@lmu.de..

ΟΜΑΔΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ (ΝΕΟΤΕΡΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ . ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ) PHS_3.3

ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ /ΤΡΙΕΣ ΤΟΥ 2ου ΕΤΟΥΣ (Γ ΕΞΑΜΗΝΟΥ) ΧΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΕΞΗΣ ΤΜΗΜΑΤΑ : ΤΜΗΜΑ Α :M. ΜΙΧΑΛΣΚΙ πατήστε πάνω> ΜΙΧΑΛΣΚΙ ΤΜΗΜΑ Β :Κ. ΡΑΣΠΙΤΣΟΣ πατήστε πάνω> ΡΑΣΠΙΤΣΟΣ ΤΜΗΜΑ Γ :Μ. ΤΑΤΑΡΗ πατήστε πάνω >ΤΑΤΑΡΗ..

ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΕΚΛΟΓΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ

ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΠΡΥΤΑΝΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ   Σας ενημερώνουμε ότι το Πρυτανικό Συμβούλιο, στην υπ΄αριθ. 148/28.9.2023 συνεδρίασή του, αποφάσισε ομόφωνα ότι τη Δευτέρα 9 Οκτωβρίου 2023 και τη Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2023 δεν θα πραγματοποιηθούν μαθήματα, εργαστηριακές, κλινικές, φροντιστηριακές ασκήσεις και εκπαιδευτικές ασκήσεις υπαίθρου, προκειμένου να διευκολυνθούν οι φοιτητές (προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί) του Ιδρύματος για την άσκηση του εκλογικού τους δικαιώματος.          Ο ΠΡΥΤΑΝΗΣ    ΧΡΗΣΤΟΣ Ι. ΜΠΟΥΡΑΣ..

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΡΩΤΟΕΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΑΚΑΔ.ΕΤΟΥΣ 2023-2024

Ηλεκτρονική εγγραφή ακαδ. έτους 2023-2024 Κατά το διάστημα από Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2023 έως και την Πέμπτη 12 Οκτωβρίου 2023 θα πραγματοποιείται η 2η φάση της ηλεκτρονικής εγγραφής – οριστικοποίησης πρωτοετών φοιτητών ακαδ. έτους 2023-2024 στο πληροφοριακό σύστημα του Πανεπιστημίου Πατρών eggrafes.upatras.gr για φοιτητές που εγγράφονται για πρώτη φορά. Ο σύνδεσμος θα λειτουργήσει με την έναρξη της διαδικασίας, όταν δηλαδή ξεκινήσει η 2η φάση της ηλεκτρονικής εγγραφής – οριστικοποίησης στο Πανεπιστήμιο Πατρών και θα παραμείνει ενεργός από 2/10/2023 έως και 12/10/2023. Στην περίπτωση που έχετε εγγραφεί από προηγούμενο έτος σε πρόγραμμα σπουδών α΄ κύκλου Τμήματος του Πανεπιστημίου Πατρών, δεν θα ακολουθήσετε την ίδια διαδικασία. Θα δοθούν προσεχώς οδηγίες από τις Γραμματείες. Διαδικασία εγγραφής Για την είσοδο στην εφαρμογή eggrafes.upatras.gr απαιτείται η ταυτοποίηση των φοιτητών μέσω της συμπλήρωσης του κωδικού υποψηφίου και τουλάχιστον ενός ακόμα από τα παρακάτω στοιχεία: – Κωδ. Υποψηφίου (συμπληρώνεται υποχρεωτικά) – Σταθερό Τηλέφωνο – Κινητό Τηλέφωνο – Πατρώνυμο – E-mail Μετά την είσοδο, θα πρέπει να συμπληρώσετε τα υπόλοιπα στοιχεία που ζητούνται (με κεφαλαία γράμματα χωρίς τόνους) και να αναρτήσετε αποκλειστικά σε μορφή pdf, τα παρακάτω απαραίτητα έγγραφα: Ευκρινής φωτοτυπία Αστυνομικής Ταυτότητας Πιστοποιητικό γέννησης (πρέπει να έχει εκδοθεί το τελευταίο εξάμηνο). Έντυπο στο οποίο να αναγράφεται ο ΑΜΚΑ (μπορεί να αναζητηθεί στην ηλεκτρονική διεύθυνση amka.gr/AMKAGR ) Έγχρωμη Φωτογραφία......

ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΙΤΙΣΗΣ & ΣΤΕΓΑΣΗΣ ΠΡΩΤΟΕΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Για να δείτε τις ανακοινώσεις για αίτηση σίτισης  πρωτοετών φοιτητών/τριών πατήστε πάνω > ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ_ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΙΤΙΣΗΣ_ΠΡΩΤΟΕΤΩΝ_2023_2024 για αίτηση στέγασης πρωτοετών φοιτητών/τριών πατήστε πάνω > ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ_ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΤΕΓΑΣΗΣ_ΠΡΩΤΟΕΤΩΝ_2023_2024..