ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ PHS_4002 ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝ.ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ & PHS_5089 ΕΙΔ.ΘΕΜ.ΑΡΧ.ΦΙΛ.ΙV

Ενημερώνουμε τους φοιτητές/τριες του Τμήματος ότι τα μαθήματα PHS_4002 “Αρχαία Ελληνική Λογοτεχνία” (υποχρεωτικό 8ου εξαμήνου) και PHS_5089 “Ειδικά θέματα Αρχαίας Φιλοσοφίας ΙV” (επιλογής 6ου & 8ου εξαμήνων) θα ξεκινήσουν από την Τετάρτη 15 Μαρτίου 2023   Από τη Γραμματεία..

Υποτροφίες για Μεταπτυχιακές σπουδές στην Κίνα

Το Τμήμα Φιλοσοφίας βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει ότι εξασφάλισε δέκα (10) υποτροφίες για όσους Έλληνες φοιτητές και φοιτήτριες εγγραφούν στο αγγλόφωνο, διετές Μεταπτυχιακό πρόγραμμα “MA in Greek and Chinese Civilizations. A Comparative Approach.” Οι υποτροφίες θα καλύψουν τα έξοδα του πρώτου έτους σπουδών στο Southwest University, στο Chongqing της Κίνας (τα μαθήματα του δεύτερου έτους σπουδών πραγματοποιούνται στην Πάτρα). Για πληροφορίες, κοιτάξτε εδώ: https://magr-cn.philosophy.upatras.gr/ Επικοινωνία: ma-gr-cn@upatras.gr..

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΚΙΝΕΖΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ

Η πρόσκληση συμμετοχής απευθύνεται  κυρίως σε τριτοετείς, τεταρτοετείς και επι πτυχίω φοιτητές/τριες του Τμήματος, και σε μεταπτυχιακούς. για να δείτε την πρόσκληση πατήστε ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΚΙΝΕΖΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ η προθεσμία δήλωσης συμμετοχής λήγει 30.4.2023 και τα εργαστήρια θα πραγματοποιηθούν 28 και 29.9.2023..

ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΗΝ ΟΡΚΩΜΟΣΙΑ ΤΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ 2023

Καλούνται οι φοιτητές/τριες του Τμήματος , οι οποίοι/ες επιθυμούν να συμμετέχουν στην ορκωμοσία του Μαρτίου 2023  να συμπληρώσουν και να στείλουν από το ιδρυματικό τους email με τίτλο “Αίτηση Ορκωμοσίας” στο email : philosophy@upatras.gr της Γραμματείας συνημμένα την συμπληρωμένη αίτηση συμμετοχής πατήστε πάνω ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΟΡΚΩΜΟΣΙΑ και φωτοτυπία της ταυτότητας τους (2 όψεις)                                                            από 28 Φεβρουαρίου  2023 έως και 9 Μαρτίου 2023 Επίσης, μπορούν να στείλουν μαζί με τα παραπάνω και συμπληρωμένη αίτηση εγγραφής στο κοινωνικό δίκτυο των αποφοίτων του Πανεπιστημίου Πατρών πατήστε πάνω Αίτηση-Εγγραφής-στο-Δίκτυο-Απόφοιτων_ΠΠ ή να κάνουν την εγγραφή τους στην ιστοσελίδα https://alumni.upatras.gr   Από τη Γραμματεία..

ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΜΑΘΗΜΑ: ΗΘΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΘΙΚΟΤΗΤΑ

Στο μάθημα αυτό εξετάζονται οι Ηθικότητα (morals, morality, Moral) και η Εθικότητα (ethics, Sittlichkeit) ως συγγενείς μεν πλην διαφορετικές μορφές κανονιστικότητας. Ειδικότερα διερευνώνται οι φιλοσοφικές και ιστορικές προϋποθέσεις της διαφοροποίησης τους, ο υποκειμενικός/διυποκειμενικός χαρακτήρας τους, το θεμέλιο της ισχύος τους, καθώς και οι σχέσεις τους με άλλες μορφές κανονιστικότητας στο γενικότερο χώρο της φιλοσοφίας της Πράξης. Το μάθημα θα λαμβάνει χώρα κάθε Τρίτη στην Βιβλιοθήκη του Τμήματος από 18.00-21.00.Έναρξη των μαθημάτων: 7.3.2023..

ΕΝΑΡΞΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ PHS_5030 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ & PHS_12.17 ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΕΣΜΩΝ ΚΑΙ ΙΔΕΩΝ (17ος-20ος αιώνας)

Η διδασκαλία των μαθημάτων PHS_5030 “Ελληνική Ιστορία” και  PHS_12.17 “Ελληνική Ιστορία Θεσμών και Ιδεών (17ος-20ος αιώνας)” θα ξεκινήσει την Πέμπτη 2.3.2023 Ο Διδάσκων Μ. Χατζόπουλος..

ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΑΚΑΔ.ΕΤΟΥΣ 2022-2023 ΠΠΣ-ΠΜΣ-ΔΠΣ

Ολοι οι  φοιτητές/τριες του Προπτυχιακού, Μεταπτυχιακού και Διδακτορικού Προγράμματος Σπουδών καλούνται να εγγραφούν μέσω της Ηλεκτρονικής Γραμματείας     https://progress.upatras.gr στο εαρινό εξάμηνο του ακαδ. έτους 2022-23 έως 15.4.2023   Από τη Γραμματεία    ..