Ανακοινώσεις – Department of Philosophy – University of Patras

ΤΕΛΕΤΗ -ΟΔΗΓΙΕΣ ΟΡΚΩΜΟΣΙΑΣ

ΟΡΚΩΜΟΣΙΑ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΤΡΙΤΗ 12 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2023 ΚΑΙ ΩΡΑ 9.00 πμ   ΟΔΗΓΙΕΣ ΟΡΚΩΜΟΣΙΑΣ – ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ Το πτυχίο ή το δίπλωμα απονέμεται σε δημόσια τελετή ορκωμοσίας και απονομής πτυχίων/διπλωμάτων, ενώπιον των Πανεπιστημιακών Αρχών (Πρυτανικών Αρχών, Κοσμητόρων Σχολών, Προέδρων Τμημάτων ή εκπροσώπων τους), οι οποίοι συμμετέχουν στην τελετή με την τήβεννο του Ιδρύματος. Ο χώρος διεξαγωγής των τελετών των Τμημάτων που εδρεύουν στην Πάτρα είναι το Αμφιθέατρο Ι1 του Συνεδριακού και Πολιτιστικού Κέντρου του Πανεπιστημίου Πατρών http://www.confer.upatras.gr/index.php Για τα Τμήματα που εδρεύουν εκτός Πατρών οι τελετές απονομής προπτυχιακών, μεταπτυχιακών και διδακτορικών τίτλων σπουδών θα πραγματοποιηθούν στην έδρα των Τμημάτων (Αγρίνιο, Μεσολόγγι) . Πληροφορίες για πρόσβαση στην Πανεπιστημιούπολη στο Ρίο Πατρών, στο Αγρίνιο και στο Μεσολόγγι, μπορείτε να αναζητήσετε στο σύνδεσμο: https://www.upatras.gr/foitites/protoeteis/prosvasi-stin-panepistimioupoli-patras/ Το κείμενο του όρκου των προπτυχιακών αποφοίτων, χορηγείται από τη Γραμματεία του Τμήματος και διαβάζεται από τον πρωτεύσαντα ή την πρωτεύσασα σε βαθμό Πτυχίου ή Διπλώματος του Τμήματος. Όσοι/-ες εκ των αποφοίτων δεν επιθυμούν να δώσουν θρησκευτικό όρκο επιτρέπεται η επίκληση της τιμής και της συνειδήσεώς των. Η επίδοση των πτυχίων/διπλωμάτων γίνεται κατ’ αλφαβητική σειρά. Επειδή η τελετή ορκωμοσίας αποτελεί μια σημαντική στιγμή τόσο για τους αποφοίτους όσο και για τις οικογένειές τους, μεριμνάται ώστε να πραγματοποιηθεί......

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΜΕ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗ/ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ

Παρατείνεται η προθεσμία της ηλεκτρονικής εγγραφής των υπό μετεγγραφή φοιτητών/τριών στο πληροφοριακό σύστημα του Πανεπιστημίου Πατρών http://eggrafes.upatras.gr, έως κα την Τετάρτη 29.11.2023,συμπληρώνοντας τον κωδικό υποψηφίου και στο πεδίο πατρώνυμο το λεκτικό ΤΕΣΤ (με ελληνικούς χαρακτήρες και κεφαλαία γράμματα) και αναρτώντας  σε μορφή pdf τα παρακάτω έγγραφα: ευκρινή φωτοτυπία ταυτότητας (2 όψεις) Πιστοποιητικό γέννησης ( πρέπει να έχει εκδοθεί τους τελευταίους έξι (6) μήνες) Εντυπο στο οποίο να αναγράφεται ο ΑΜΚΑ (μπορεί να ζητηθεί στο amka.gr/AMKAGR) 1 έγχρωμη φωτογραφία τύπου ταυτότητας Την αίτηση μετεγγραφής/μετακίνησης που έχει γίνει προς το Υπουργείο και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται, κατά περίπτωση (αναγράφονται στην αίτηση),  προσκομίζονται ή/και αποστέλλονται στο email της Γραμματείας philosophy@upatras.gr..

ΕΓΓΡΑΦΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΜΕ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗ/ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ

Από σήμερα Πέμπτη 16 Νοεμβρίου 2023 έως και την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023 θα πραγματοποιηθεί ηλεκτρονική εγγραφή των υπό μετεγγραφή φοιτητών/τριών στο πληροφοριακό σύστημα του Πανεπιστημίου Πατρών http://eggrafes.upatras.gr, συμπληρώνοντας τον κωδικό υποψηφίου και στο πεδίο πατρώνυμο το λεκτικό ΤΕΣΤ (με ελληνικούς χαρακτήρες και κεφαλαία γράμματα) και αναρτώντας  σε μορφή pdf τα παρακάτω έγγραφα: ευκρινή φωτοτυπία ταυτότητας (2 όψεις) Πιστοποιητικό γέννησης ( πρέπει να έχει εκδοθεί τους τελευταίους έξι (6) μήνες) Εντυπο στο οποίο να αναγράφεται ο ΑΜΚΑ (μπορεί να ζητηθεί στο amka.gr/AMKAGR) 1 έγχρωμη φωτογραφία τύπου ταυτότητας Την αίτηση μετεγγραφής/μετακίνησης που έχει γίνει προς το Υπουργείο και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται, κατά περίπτωση (αναγράφονται στην αίτηση),  προσκομίζονται ή/και αποστέλλονται στο email της Γραμματείας philosophy@upatras.gr..