Νέο Διακρατικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στη Συγκριτική Φιλοσοφία

Είμαστε στην εξαιρετικά ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι το Τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Πατρών και το Southwest University (Chongqing, Κίνα) προχώρησαν στην ίδρυση ενός διετούς αγγλόφωνου μεταπτυχιακού προγράμματος με τίτλο: “Greek and Chinese Civilizations. A comparative approach.” Είναι το μοναδικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα στον κόσμο με αυτό το γνωστικό αντικείμενο και το μόνο που προβλέπει τέτοιου είδους συνεργασία με Πανεπιστήμιο της Κίνας, καθώς ο 1ος χρόνος σπουδών θα φιλοξενείται στην έδρα του Southwest University και ο 2ος στην έδρα του Πανεπιστημίου Πατρών. Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα στηρίζεται στη συνεργασία του Τμήματος Φιλσοφίας με τρία ακόμα Ελληνικά Πανεπιστημιακά Ιδρύματα (ΕΚΠΑ, ΑΠΘ, Πανεπιστήμιο Κρήτης).

Το πρόγραμμα θα ξεκινήσει τον Σεπτέμβριο του 2023. Αναμένουμε το ιδρυτικό ΦΕΚ. Το Τμήμα μας έχει ήδη εξασφαλίσει σημαντική χρηματοδότηση για τα αρχικά βήματα αυτού του εγχειρήματος.