Διεξαγωγή μαθήματος «Πρώιμη ελληνική φιλοσοφία» 30/03

Την Πέμπτη 30/03 το μάθημα της «Πρώιμης Ελληνικής Φιλοσοφίας» συνδυάζεται με το πρόγραμμα «Τα σχολεία πάνε Πανεπιστήμιο» και θα υποδεχθεί μαθητές από δύο σχολεία, το Γυμνάσιο Τραγανού Ηλείας και το 6ο Γενικό Λύκειο Αγρινίου, οπότε η διεξαγωγή του τροποποιείται ως εξής:

Το μάθημα θα διεξαχθεί σε υπαίθριο χώρο, στο κηπάκι που βρίσκεται μεταξύ των Τμημάτων Φιλοσοφίας και Φιλολογίας, πάνω από τη Γραμματεία Φιλοσοφίας, με κανονική έναρξη στις 10:00 π.μ.. Σε συνεργασία με τους μαθητές πρόκειται να παρουσιαστεί επιλεγμένη σκηνή από το έργο του Αριστοφάνη «Νεφέλαι», στην οποία παρωδείται η φιλοσοφική διανόηση της εποχής (423 π.Χ.), με επικεφαλής τον Σωκράτη τον Αθηναίο. Ο διδάσκων του μαθήματος, κ. Χάρης Ταμπάκης, θα εξηγήσει τις αναφορές του Αριστοφάνη σε πρόσωπα και ιδέες της εποχής. Στη διενέργεια του μαθήματος συνεργάζεται η κα Ελευθερία Δάκογλου, μουσικός και φοιτήτρια Φιλοσοφίας. Εκτιμώμενη διάρκεια: 1½ ώρα.

Μετά την αποχώρηση των μαθητών, το μάθημα θα συνεχιστεί στην αίθουσα σεμιναρίων της Βιβλιοθήκης του Τμήματος Φιλοσοφίας.