Ανακοινώσεις – Department of Philosophy – University of Patras

ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Το μάθημα ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ της Κας Ε. Αρβανίτη θα εξεταστεί 15/02/2024 στο γραφείο της διδάσκουσας.( και η  προφορική εξέταση και η  παράδοση των εργασιών)..

ΑΝΑΒΟΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΤΜ.ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ “ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ 19ος-20ος ΑΙ.”

Η προγραμματισμένη εξέταση του μαθήματος της “Ιστορίας της Ευρωπαϊκής Λογοτεχνίας, 19ος-20ός αι.” δεν θα πραγματοποιηθεί λόγω συμμετοχής της διδάσκουσας στην 24ωρη απεργία που προκήρυξε ομόφωνα το ΔΣ του Συλλόγου ΔΕΠ για τις 8 Φεβρουαρίου, ημέρα πραγματοποίησης του Πανελλαδικού Πανεκπαιδευτικού συλλαλητηρίου στην Αθήνα (12.00 Προπύλαια), με αίτημα «Όχι στα ιδιωτικά πανεπιστήμια, να μην κατατεθεί το ν/σ παράκαμψης του άρθρου 16». H ημερομηνία της εξέτασης θα ανακοινωθεί. Γεωργία Γκότση..

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΔΥΟ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΣΤΟ ΘΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ HARVARD ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Προκήρυξη δύο υποτροφιών στο Θερινό Πρόγραμμα του Harvard στην Ελλάδα Posted on19/01/2024AuthorΤμήμα Διεθνών Σχέσεων Κέντρο Ελληνικών Σπουδών Πανεπιστημίου Harvard – Πανεπιστήμιο Πατρών Προκήρυξη δύο (2) υποτροφιών στο Θερινό Πρόγραμμα του Harvard στην Ελλάδα Στο πλαίσιο της συνεργασίας του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Harvard (Κ.Ε.Σ.) με το Πανεπιστήμιο Πατρών χορηγείται μία υποτροφία από το Κ.Ε.Σ. και μία από το Πανεπιστήμιο Πατρών (Επιτροπή Ερευνών), ύψους 5.080 δολαρίων Η.Π.Α. εκάστη. Οι υποτροφίες προσφέρονται σε φοιτήτριες/φοιτητές από το 3ο έτος Προπτυχιακών Σπουδών και άνω, ή μεταπτυχιακές φοιτήτριες/μεταπτυχιακούς φοιτητές A´ κύκλου (ΠΜΣ), ηλικίας μέχρι και 26 ετών, των Τμημάτων της Σχολής Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών*, για τη συμμετοχή τους στο Θερινό Πρόγραμμα 2024 του Πανεπιστημίου Harvard στην Ελλάδα (Ναύπλιο και Θεσσαλονίκη), με αντικείμενο τις Συγκριτικές Πολιτισμικές Σπουδές και συγκεκριμένο θέμα: “Migration and Boundaries—Reconceptualizing Mobility in the Eastern Mediterranean and Beyond”. Το Πρόγραμμα, το οποίο είναι ένα από τα παλαιότερα και πιο επιτυχημένα θερινά προγράμματα του Harvard (χρονιά εκκίνησης 2002) θα πραγματοποιηθεί από 29 Ιουνίου έως 4 Αυγούστου 2024. Οι φοιτήτριες/ητές συμμετέχουν σε καθημερινά εντατικά σεμινάρια, εργάζονται σε εβδομαδιαίες και τελικές εργασίες με τα πρότυπα που θέτει το Harvard, λαμβάνουν μέρος σε εκδρομές και πολιτιστικές εκδηλώσεις και στο τέλος του Προγράμματος παραλαμβάνουν την......