ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΑΚΑΔ.ΕΤΟΥΣ 2022-23

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΑΚΑΔ.ΕΤΟΥΣ 2022-2023 ΜΑΘΗΜΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΙΘΟΥΣΑ ΩΡΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ Ι ΔΕΥΤΕΡΑ 12.12.2022 Αίθουσα Σεμιναρίων (κτήριο Ραδιοφωνικού Σταθμού) 18.00-21.00 ΝΕΟΤΕΡΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ  14.12.2022   Αίθουσα Σεμιναρίων (κτήριο Ραδιοφωνικού Σταθμού) 18.00-21.00   ΑΡΧΑΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ                                              ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16.12.2022  Αίθουσα Σεμιναρίων (κτήριο Ραδιοφωνικού Σταθμού) 18.00-21.00..

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗΣ ΔΙΑΤΡΙΒΗΣ της υποψήφιας διδάκτορος κ. Βερονίκης Πέτρου Η παρουσίαση της διδακτορικής διατριβής της  υποψήφιας διδάκτορος κ. Βερονίκης Πέτρου, απόφοιτη του ΜΠΣ του Τμήματος Φιλοσοφίας του ΠΠ,  θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου, 2.45μμ μέσω τηλεδιάσκεψης. Το θέμα της διδακτορικής διατριβής είναι ‘Οι  μεταστροφές της μουσικής φόρμας στο έργο των Beethoven και Chopin υπό το πρίσμα των αισθητικών θεωριών του Kant και του  Schelling’ Όσοι ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν μπορούν να επικοινωνήσουν για την αποστολή του συνδέσμου με την επιβλέπουσα Καθηγήτρια Κ. Γουδέλη στην ηλεκτρονική διεύθυνση  kgoudeli@upatras.gr Η τριμελής εξεταστική επιτροπή Κυριακή Γουδέλη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Φιλοσοφίας ΠΠ Μάρκος Τσέτσος, Καθηγητής, ΕΚΠΑ Γεώργιος Φαράκλας, Καθηγητής, Πάντειον Πανεπιστήμιο..

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΟΡΚΩΜΟΣΙΑΣ 9.12.2022

Για να δείτε τις συμμετέχουσες και τους συμμετέχοντες του ΠΠΣ στην ορκωμοσία της 9ης Δεκεμβρίου 2022 πατήστε ορκωμοσία 9.12.2022 για να δείτε το πρόγραμμα και τις οδηγίες διεξαγωγής της ορκωμοσίας πατήστε ΕΠΙ-ΤΗΣ-ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ-ΤΕΛΕΤΩΝ-ΟΡΚΩΜΟΣΙΑΣ-ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ-ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ-2022 επίσης, για την εγγραφή στο δίκτυο αποφοίτων του Πανεπιστημίου Πατρών πατήστε ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ Αίτηση Εγγραφής στο Δίκτυο Αποφοίτων   Από τη Γραμματεία..

ΕΓΓΡΑΦΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΜΕ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗ ΑΚΑΔ.ΕΤΟΥΣ 2022-23

Σας ενημερώνουμε ότι έως την Τετάρτη 16 Νοεμβρίου  είναι διαθέσιμη για την ηλεκτρονική υποβολή αίτησης εγγραφής των επιτυχόντων μετεγγραφής, βάσει των αρχείων του Υπουργείου, η ηλεκτρονική πλατφόρμα του ψηφιακού άλματος http://eggrafes.upatras.gr. Για να εισέλθουν στη πλατφόρμα οι επιτυχόντες  θα πρέπει να καταχωρήσουν στο πεδίο πατρώνυμο τον λεκτικό κωδικό ΤΕΣΤ (ελλ. Χαρακτήρες Κεφαλαία) καθώς και τον Αριθμό Μητρώου του Υπουργείου που τους έχει δοθεί. Υπενθυμίζεται ότι επιπλέον των κατατιθέμενων δικαιολογητικών, στην πλατφόρμα http://eggrafes.upatras.gr πρέπει να συμπληρωθούν τα στοιχεία που ζητούνται και να αναρτηθούν  αποκλειστικά σε μορφή pdf, τα παρακάτω απαραίτητα έγγραφα: Ευκρινή φωτοτυπία Αστυνομικής Ταυτότητας Πιστοποιητικό γέννησης (πρέπει να έχει εκδοθεί το τελευταίο εξάμηνο). Έντυπο στο οποίο να αναγράφεται ο ΑΜΚΑ (μπορεί να αναζητηθεί στην ηλεκτρονική διεύθυνση amka.gr/AMKAGR ) Έγχρωμη Φωτογραφία τύπου ταυτότητας/διαβατηρίου Από τη Γραμματεία  ..

ΔΗΛΩΣΗ-ΔΙΑΝΟΜΗ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΧΕ ΑΚΑΔ.ΕΤΟΥΣ 2022-23

Ενημερώνουμε τους φοιτητές/τριες του Τμήματος ότι η δήλωση συγγραμμάτων για το χειμερινό εξάμηνο του ακαδ.έτους 2022-23 θα ξεκινήσει με την δήλωση μαθημάτων, 3.11.2022, και η διανομή τους θα ολοκληρωθεί 23.12.2022 Υπενθυμίζεται ότι οι φοιτητές υποχρεούνται να προβούν σε δήλωση μαθημάτων στο οικείο τμήμα τους και δικαιούνται να παραλάβουν συγγράμματα μόνο για τα μαθήματα εκείνα τα οποία έχουν συμπεριλάβει κατά το τρέχον εξάμηνο στη δήλωση μαθημάτων τους. Επισημαίνεται ότι βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας οι φοιτητές που έχουν υπερβεί τα ν+2 έτη σπουδών δεν δικαιούνται δωρεάν διδακτικά συγγράμματα. Για περαιτέρω διευκρινίσεις ή απορίες μπορείτε πάντα να απευθύνεστε στο Γραφείο Αρωγής Χρηστών του Ευδόξου (http://eudoxus.gr/OnlineReport.aspx)...

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΔΗΛΩΣΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΧΕ ΑΚΑΔ.ΕΤΟΥΣ 2022-2023 ΠΠΣ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΔΗΛΩΣΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ  ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2022-2023   Καλούνται οι φοιτητές/τριες του Τμήματος οι οποίοι είναι ενταγμένοι στην Ηλεκτρονική Γραμματεία  να δηλώσουν από την  Πέμπτη 3  Νοεμβρίου 2022 έως και την Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2022 τα μαθήματα του Χειμερινού Εξαμήνου του ακαδ. έτους 2022-2023 στον ιστότοπο https://progress.upatras.gr/ Α. Εισακτέοι ακαδ.έτος 2021-22 (πρόγραμμα Ρ1) ΟΔΗΓΙΕΣ-ΚΑΝΟΝΕΣ ΧΕ ΔΗΛΩΣΗΣ ΠΡΟΓΡ.Ρ1 2022-2023 Β. Εισακτέοι ακαδ.έτους 2013-14 έως 2020-21 (πρόγραμμα Ρ) ΟΔΗΓΙΕΣ-ΚΑΝΟΝΕΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΧΕ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ 2022-2023 (Ρ) Από την Γραμματεία..

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΔΗΛΩΣΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΧΕ 2022-23 ΕΙΣΑΚΤΕΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΚΑΔ.ΕΤΟΣ 2012-13 ΚΑΙ ΠΡΙΝ

Οι φοιτητές/τριες που έχουν εισαχθεί στο Τμήμα από το ακαδ. έτος 2012-13 και πριν μπορούν να δηλώνουν  μαθήματα που οφείλουν στο email philosophia.grammateia@gmail.com από τα μαθήματα όπως εμφανίζονται  στο ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων του Χειμερινού  Εξαμήνου του ακαδ.έτος 2022-23 από την Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2022 έως και την Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2022 Από την Γραμματεία..

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΚΑΔ.ΕΤΟΥΣ 2022-2023

Οι πτυχιούχοι και οι  απόφοιτοι ΙΕΚ και Μεταλυκειακού έτους Τάξης μαθητείας, που επιθυμούν να συμμετέχουν στις Κατατακτήριες Εξετάσεις για την εισαγωγή τους στο Τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Πατρών του ακαδ. έτους 2022-2023 μπορούν να στείλουν από 1 Νοεμβρίου 2022 έως και 15 Νοεμβρίου 2022 στο email του Τμήματος philosophy@upatras.gr, με τον τίτλο ” Αίτηση συμμετοχής στις κατατακτήριες εξετάσεις ακαδ.έτους 2022-23″ τα κάτωθι: 1.  ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ (πατήστε εδώ) 2. ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΠΤΥΧΙΟΥ ή ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ (Μεταλυκειακό έτος τάξης μαθητείας) 3. ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ (2 όψεις) Από την Γραμματεία του Τμήματος..

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΗΜΕΡΑΣ-ΩΡΑΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ PHS_5012 ΓΝΩΣΙΟΘΕΩΡΙΑ-ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΙΙ & PHS_5044 ΕΙΔΙΚΑ ΘΕΜ.ΝΕΟΤΕΡΗΣ ΦΙΛΟΣ.ΙΙ

Η διδασκαλία των μαθημάτων με διδάσκοντα τον κ. Αλ. Δασκαλάκη τροποποιήθηκε ως εξής: PHS_5012 “Γνωσιοθεωρία-Μεταφυσική ΙΙ” υποχρεωτικό 5ου εξαμήνου Παρασκευή 10-13,  αίθουσα ΑΠ3 και PHS_5044 “Ειδικά θέματα Νεότερης Φιλοσοφίας ΙΙ” επιλογής φιλοσοφίας 5ου και 7ου εξαμήνων Πέμπτη 16-19, αίθουσα ΑΠ3 Από τη Γραμματεία..