27-28 Ιουνίου Axel Honneth: Recognition, Justice and Freedom

Honneth poster.jpg27 – 28 Ιουνίου 2019

Το Τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Πατρών σας προσκαλεί στη διημερίδα (27-28 Ιουνίου) που διοργανώνει προς του τιμήν του Axel Honneth.

Ο Axel Honneth (1949-) είναι καθηγητής Ανθρωπιστικών Επιστημών στο Τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Columbia (Νέα Υόρκη) και διευθυντής του Ινστιτούτου για την Κοινωνική Έρευνα στη Φρανκφούρτη. Είναι ένας από τους σημαντικότερους εκπροσώπους της «τρίτης γενιάς» της Σχολής της Φρανκφούρτης και το έργο του βρίσκεται στο επίκεντρο των συζητήσεων της σύγχρονης κοινωνικής και πολιτικής φιλοσοφίας. Στα ελληνικά κυκλοφορούν τα βιβλία του Από την Επικοινωνία στην Αναγνώριση, μτφ. εισ. Κ. Καβουλάκος, Πόλις, Αθήνα, 2000 και Η Ιδέα του Σοσιαλισμού, μτφ. Μ. Τοπάλη, Πόλις, Αθήνα, 2018.

H κεντρική διάλεξη της διημερίδας θα δοθεί στις 27 Ιουνίου από τον Axel Honneth με θέμα:

Democracy and the division of labor: a blind spot in political philosophy

Για το έργο του θα συζητήσουν οι Ανδρέας Μιχαλάκης (Πανεπιστήμιο Πατρών), Γιώργος Παπαφράγκος (Πάντειο Πανεπιστήμιο), Μιχαήλ Παρούσης (Πανεπιστήμιο Πατρών), Γιώργος Σαγκριώτης (Πανεπιστήμιο Πατρών), Μιχάλης Σκομβούλης (Πανεπιστήμιο Πατρών), Θωμάς Τέλιος (Πανεπιστήμιο St. Gallen).

Η διημερίδα θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Διαλέξεων της Κεντρικής Βιβλιοθήκης (ΒΚΠ) του Πανεπιστημίου Πατρών.

Οργάνωση: Γιώργος Σαγκριώτης και Ανδρέας Μιχαλάκης

Τηλ. επικοινωνίας: Ανδρέας Μιχαλάκης 2610969945